studieledere og studienævnsformænd

Studieledere

Studienævnsformænd

Studienævn - Det humanistiske og samfundsvidenskabelige fakultet

Anvendt Filosofi
Formand: Anita Naemi Holm

Dansk
Formand: Jens Lohfert Jørgensen

Digitalisering
Formand: Laust Høgedahl

Efteruddannelse i Læring og Filosofi
Formand: Anja Overgaard Thomassen

Engelsk, Tysk & Kulturforståelse
Formand: Marie Møller Jensen

Erhvervsøkonomi
Formand: Kristian Nielsen

HD og Master of Business Administration (MBA)
Formand: Lars Krull

Historie
Formand: Torben Kjersgaard Nielsen

Internationale Forhold
Formand: Ane Bislev

International Virksomhedskommunikation (SIV)
Formand: Aase Voldgaard Larsen

Juridisk studienævn
Formand: Jesper Lindholm

Kommunikation og Digitale Medier
Formand: Ole Ertløv Hansen

Kriminologi
Formand: Annette Olesen

Kunst, Sundhed og Teknologi
Formand: Anders Bonde

Læring, IT og Organisation
Formand: Ole Ravn

Master i IKT og Læring
Formand: Lone Dirckinck-Holmfeld

Master i udsatte børn og unge
Formand: Mie Engen

Masteruddannelsen i Offentlig Ledelse (MPG)
Formand: Thomas Bredgaard

Politik & Administration og Samfundsfag
Formand: Stine Rasmussen

Psykologi
Formand: Noomi Christine Linde Matthiesen

Socialrådgiveruddannelsen
Formand: Maria Appel Nissen

Socialt Arbejde
Formand: Maja Lundemark Andersen

Sociologi
Formand: Jakob Skjøtt-Larsen

Sprog og Internationale Studier
Formand: Ben Dorfman

Tværkulturelle Studier
Formand: Karina Madsen Smed

Økonomi (Cand.oecon.)
Formand: Mogens Ove Madsen
 


STUDIENÆVN - DET INGENIØR OG NATURVIDENSKABELIGE FAKULTET

Byggeri, By & Miljø
Formand: Rasmus Lund Jensen

Byggeri, Energi, Elektronik og Maskin i Esbjerg
Formand: Matthias Mandø

Energi
Formand: Tamas Kerekes

Kemi, Miljø og Bioteknologi
Formand: Lars Haastrup Pedersen

Matematiske fag
Formand: Morten Nielsen

Mekanik og Fysik
Formand: Jørgen Asbøll Kepler

Produktion
Formand: Rikke Vestergaard Matthiesen
 

StudienævN - Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Idræt og Folkesundhedsvidenskab
Formand: Jesper Franch

Medicin
Formand: Svend Birkelund

Sundhed og Teknologi 
Formand: Johannes Struijk

 

Studienævn - DET TEKNISKE FAKULTET FOR IT OG DESIGN

Arkitektur og Design
Formand: Thomas Jaeger

Datalogi
Formand: Lone Leth Thomsen

Elektronik & IT
Formand: Tatiana Kozlova Madsen

Medieteknologi
Formand: Claus Brøndgaard Madsen

Planlægning og Landinspektørvidenskab
Formand: Poul Alberg Østergaard

Teknoantropologi og Bæredygtigt Design
Formand: Maj-Britt Quitzau

 

Studienævn - Adgangskursus

Adgangskursus
Studieleder/Studienævnsformand: Henrik Brohus